ترموود

ترموود

یا چوب ترمو که محصول نهایی فرآیند ترمو ( Wood Thermal Modification) می باشد از حدود سال ۲۰۰۰ میلادی در مقیاس تجاری وارد بازار دنیا گردید.
در این فرآیند، چوب در حضور مقادیر کم اکسیژن، در معرض دماهای بالا قرار گرفته و طی این فرآیند، دیواره سلولی اصلاح حرارتی میشود. تخریب اجزای دیواره سلولی ( عمدتاً همی سلولز) و ساماندهی مجدد مولکولی (عمدتاً لیگنین ) باعث کاهش رطوبت جذب شده توسط چوب شده و واکشیدگی آن تا میزان ۵۰ درصد کاهش می یابد. در نتیجه، چوب ترمو ثبات ابعادی مناسبی داشته و در شرایط مختلف جوی نسبت به چوب آلات فرآوری نشده ماندگارتر خواهد بود. علاوه بر آن، بر اثر فرآیند ترمو، مقاومت چوب در برابر قارچهای چوبخوار افزایش می یابد. این در حالیست که ویژگیهای مکانیکی چوب ترمو بعلت تصعید برخی مواد چوبی تضعیف می شود که لازمست مورد اخیر در هنگام کاربرد چوب آلات ترمو شده مد نظر قرار گیرد.

کاربرد ترموود چیست ؟

چوب های ترموود با 168 گونه چوب برای فضاهایی که در شرایط جوی همچون سرما و گرما , رطوبت و بارندگی اشعه UV و حشرات قابل استفاده می باشند
که از آن جمله می توان نمای بیرونی ساختمان,کف محوطه های باز, پل,بام باغ ,کنار استخر , فلاور باکس , سونا,آلاچیق , پرگولا ویلای چوبی , کلبه و… را نام برد.

کاربرد چوب ترمو فضاهای داخلی

ترمووودها در فضاهای داخلی نیز کاربرد های مختلفی دارند. در ادامه برخی از این موارد را مشاهده میکنید:
– اثاث و مبلمان
– کفپوش
– سقف
– ادوات موسیقی
دکوراسیون داخلی آشپزخانه
– لوازم حمام و سونا

فرایند ترموود

فرایند تیمار حرارتی چوب در مقیاس صنعتی را انجمن ترمووود فنلاند (VTTبا همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند بوجود آورده است). مجوز فرآیند ترمووود به اعضای انجمن ترمووود فنلاند اعطاء شده است.

فرایند ترمووود را می توان به سه فاز اصلی تقسیم کرد :

– فاز 1 : افزایش دما و خشک کردن در دمای بالا

با استفاده از حرارت و بخار، دمای کوره به سرعت افزایش یافته تا به سطح 100 درجه سانتی گراد برسد. پس از آن حرارت بطور موزون فزونی یافته تا به میزان 130 درجه سانتی گراد برسد. در طی این مدت خشک شدن در دمای بالا رخ می دهد و رطوبت موجود در چوب تقریبا به حد صفر تنزل می یابد.

– فاز 2 : تیمار حرارتی

وقتی خشک شدن در دمای بالا اتفاق می افتد حرارت داخل کوره به میزان معینی افزایش می¬یابد. وقتی که دما به سطح هدف رسید دما بسته به کاربرد و مصرف نهایی به مدت معینی ثابت می ماند.

– فاز 3 : خنک کردن و تنظیم رطوبت

مرحله نهایی کاستن حرارت با استفاده از سیستم های اسپری آب می باشد. هنگامی که دما به میزان معینی رسید، رطوبت دهی مجدد اتفاق می افتد تا میزان رطوبت چوب را به سطح قابل استفاده‌ یعنی 7-4% برساند.

قیمت ترموود

 

برای دریافت قیمت دقیق طراحی و ساخت سازه خود میتوانید با مدیریت چوبین ویلا درقسمت تماس با ما تماس حاصل فرمایید.